Formålet med vores kursus er at hjælpe kommende brugere af MAKRO i gang med anvendelse af modellen.
Kurset er opbygget af tre dele:
- Introduktion til programmering i det software-setup (GAMS/GamY/Python/Gekko), som MAKRO er bygget i.
- Gennemgang af selve MAKRO modellen. Her vil du få et overblik over modellens struktur og opbygning via modellens moduler.
- Øvelser der giver dig de nødvendige redskaber til selvstændigt at udføre og fortolke på stødanalyser på modellen.
Der vil i kurset blive gået i dybden med modellens tekniske setup og afrapportering af modellens resultater.
Kurset er målrettet økonomer eller tilsvarende personer med samfundsfaglig og matematisk baggrund.
Næste kursusforløb
Kurset forløber over fire dage fra den 9. til 12. juni 2026.
Hver dag vil der være oplæg og introduktion til øvelser fra kl. 9 til 12. Der serveres frokost, hvorefter der vil være yderligere tid til at arbejde med øvelser ind til kl. 14.
Det er ikke påkrævet at være til stede efter frokost, men det er fordelagtigt i forhold til at få tilstrækkeligt afkast af kurset, at man arbejder med øvelserne.
Kurset afholdes i DREAMs lokaler beliggende Landgreven 4, 7. sal - 1301 København K.
Pris: 16.000 kr. eksklusiv moms.
Tekniske forudsætninger
For at deltage i kurserne, skal man have en PC med en opdateret installation af GAMS og en code-editor såsom VS-Code eller Cursor.
Hvis man medbringer egen PC uden server-adgang, skal man have mindst 16 GB RAM til rådighed. Mange deltagere forventes allerede at være brugere af DREAMs server, hvor det nødvendige software er installeret. I så fald kan man med fordel bruge serveren under kurset. Tilkendegiv venligst ved tilmelding, om man forventer at bruge sin egen PC eller serveren.
Spørgsmål
Eventuelle spørgsmål omkring undervisningsforløbene kan rettes til Martin Kirk Bonde via telefon 30 22 63 94 eller e-mail mkb@dreamgruppen.dk.